Filtruj ogłoszenia

Typ


Kategorie


Waluty
Notowanie z 2016-02-05
USDKursy walut strzaka 0.18%3,9420
EURKursy walut strzaka 0.13%4,4135
CHFKursy walut strzaka 0.82%3,9756
GBPKursy walut strzaka 0.86%5,7326
Aktualnie online
Gości online: 11

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 118
Najnowszy użytkownik: yalleyunpr
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Hodowla/rozmnażanie nimf

Para nimf
Hodowla nimf nie jest trudna, ale prócz wielu przygotowań będzie wymagała czasu i zaangażowania.
Przed rozpoczęciem musisz przemyśleć kilka rzeczy:

Zwierzątko domowe czy rozmnażanie?

Właściciele nimf powinni mieć świadomość, że nimfy nie mogą być za równo dobrymi zwierzątkami domowymi i rodzicami powinni zdecydować się na jedno. Ptaki odbywające gody i zakładające rodziny będą zajęte i z zasady będą koncentrować się tym, a ich zainteresowanie opiekującymi się nimi ludźmi zmaleje. Oczywiście zawsze pojawiają się wyjątki od tej reguły.

Wystarczająco dojrzałe?

Pierwszym warunkiem jaki powinniśmy spełnić jest osiągnięcie dojrzałości przez nasze ptaki.
Nimfy fizyczną dojrzałość osiągają w wieku około 9-12 miesięcy, ale dojrzałość płciową osiągają w wieku około 15-25 miesięcy.
Osiągniecie sukcesów hodowlanych ze zbyt młodymi ptakami jest mało prawdopodobne i można się spodziewać większej ilości problemów takich jak zaparcie jajka 9które może być śmiertelne dla samicy) lub słabego instynktu rodzicielskiego w wyniku pisklęta mogą zostać porzucone, może wystąpić agresywność względem młodych lub po prostu niezdrowe.
Hodowcy często starają się składać pary z dwóch dojrzałych ptaków lub takich, aby przynajmniej jeden rodzic był dojrzały-wtedy młodszy kierowany jest przez dojrzałego ptaka. Można to naśladować bez problemu.

Prawdziwa para?

Nie stworzysz odpowiedniej pary hodowlanej, chyba że masz prawdziwą i zgodną parę.
Dwa ptaki o takiej samej płci również mogą stworzyć parę. Dwóch samców będą przygotowały budkę lęgową do rozrodu tak jak prawdziwa para-tylko jajka nie zostaną złożone. Dwie samice postąpią podobnie, z tą różnicą, że na ogół obie samice składają jaja i w budce znajdziemy ich 8 lub więcej. Jeśli zauważysz zbyt dużą liczbę jaj powinieneś zdać sobie sprawę, że masz dwie samice, a jaja są niezapłodnione. Jeśli tak jest, nie należy usuwać jaj. Pozwól samicom nadal je wysiadywać dopóki nie znajdziesz dla nich zastępstwa, inaczej zaczną składać nowe-doprowadzi to do wyczerpania minerałów w organizmie i odwapnienia, co może skutkować problemami zdrowotnymi.
# Ta strona zawiera informacje na temat mutacji nimf i rozróżnieniu płci.

Powiązania genetyczne?

Bardzo złą praktyką jest łączenie w pary ptaków pochodzących z jednego gniazda. Zwiększa to szanse na wady genetyczne-zwłaszcza jeśli nie wprowadzamy do hodowli świeżej krwi do hodowli raz na jakiś czas.
Wynikiem mogą być słabe lub chore młode, ew pisklęta z brakami lub deformacjami nóg, skręconych pleców, łysinami (częsta wada u lutino) i wewnętrznych wad genetycznych mogących spowodować śmierć pisklaka.
Powodem łączenia się ptaków związanych genetycznie w pary często jest brak dostępności innych hodowców lub chęć rozwoju/stworzenia nowej mutacji. Jeśli chce się stworzyć mutacje konieczne jest wystąpienie genów recesywnych męskich i żeńskich. Najprostszym sposobem osiągnięcia tego jest łączenie w pary ptaków z jednego gniazda. Jednak jest to niezalecana praktyka. Należy podjąć wszelkie wysiłki aby znaleźć pożądane cechy u ptaków niezwiązanych z naszym osobnikiem. Jedną z opcji jest wymiana ptaków między hodowcami.
#[u]Uwaga, nowe ptaki powinny być poddane kwarantannie, a próbki ich DNA powinny zostać oddane do przebadania przed wpuszczeniem ich do woliery, w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby, mogącej zdziesiątkować Twoje stado.

Kondycja fizyczna:

Rozmnażane ptaki przed dopuszczeniem ich do lęgów powinny być w świetnej kondycji fizycznej. Upierzenie powinno być czyste i gładkie, odpowiednią wagę, jasne oczy, a same ptaki żywo usposobione.
Nigdy nie powinno się pozwolić na nadwagę samca lub samicy. Otyłość u samicy zwiększa szansę na zaparcie jajka lub innych problemów zdrowotnych. Jednym ze sposobów na stwierdzenie czy ptak ma nadwagę jest sprawdzenie mostka. U ptaków z nadwagą poczujesz dużo mięsa po obu jego stronach. U chudego ptaka poczujesz wgniecenia/twarde kości z każdej strony (czyli czujesz same kości lub minimalną ilość mięsa). Mostek będzie widoczny gołym okiem u ptaków z niedowagą, a nadwagę możesz wyczuć.
Jeśli niedowaga dotyczy jednego osobnika, możliwe że w hodowli zapanowała choroba-szczególnie jeśli nimfy mają dostęp do dużej ilości żywności. Być może drugi ptak nie dopuścił go do karmy. W tym przypadku należy udostępnić kilka różnych rodzajów karm w różnych miejscach woliery.
Jeśli Twoja samica ma nadwagę powinieneś przedyskutować z weterynarzem zmianę diety.
W każdym razie, ani ptaka z nadwagą, ani ptaka z niedowagą nie powinny być dopuszczane do lęgów.

Plany związane z młodymi:

Na końcu po rozpoczęciu przygotowań do rozmnażania nimf, należy zacząć szukać nowego domu dla piskląt.

Podjąć decyzje o rozmnażaniu lub zwiększeniu aktywności rozmnażanych ptaków?

W naturalnym środowisku nimfy zwykle odbywają lęgi wiosną i późnym latem. W niewoli, gdy pożywienie dostępne jest cały czas i warunki są optymalne często zdarza się, że odbywają 2, 3 lęgi w roku-co oznacza rozpoczynanie drugiego lęgu bezpośrednio po pierwszym.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/cockatielinfo.htm Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody www.avianweb.com


Komentarze
#1 | KennyDelgado719 dnia sierpień 19 2015 01:03:35
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?