Filtruj ogłoszenia

Typ


Kategorie


Waluty
Notowanie z 2017-03-28
USD0.23%3,9169
EUR0.24%4,2529
CHF0.28%3,9730
GBP0.07%4,9309
Aktualnie online
Gości online: 11

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 116
Najnowszy użytkownik: ewik06
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wróbliczki(Forpus)

Para Wróbliczek Zielonorzytnych (Forpus passerinus) (fot1.)Wróbliczki to miniaturowe papugi, które charakterystyczne są dla Ameryki Południowej i Środkowej. W naturalnym środowisku ptaki przemieszczają się w stadach, które w zależności od gatunku może liczyć od 4 do 100 osobników.
Żyją około 20 lat.

Opis:

Są to drugie w kolejności najmniejsze papugi na świecie, są wielkości 11-13cm. Rzadko się zdarza, że są większe niż 13 cm. Najmniejsza jest Australijski gatunek Karliczki, której wielkość to około 8 cm. Ciało jest krępe, a ogon krótki i szeroki.
Są one dość podobne do nierozłączek. Są to ptaki przytulanki, które potrzebują codziennego kontaktu z ich ludzkim przyjacielem, aby pozostać oswojonymi i kochającymi. Mogą one być bardzo ciche. Ich cicha osobowość może nas upewnić w tym, że będą to ciche pupile.
Wróbliczka to ciekawy i inteligentny ptak, ważne więc jest aby miał w klatce mnóstwo zabawek i rzeczy do zbadania, w przeciwnym razie może stać się osowiały i apatyczny. Potrzebują dużo rzeczy do obdziobywania i rozdzierania(np. Kartki) w przeciwnym razie będą niszczyły np. karmniki w klatce. Należy im dać do klatki dużo gałązek, co spowoduje że ich otoczenie bardziej będzie przypominało naturalne środowisko, będą się wspinały i obgryzały.
Wróbliczki to bardzo towarzyskie istoty i tworzą silne więzi ze swoim partnerem. Niestety w niewoli często trzymane są pojedynczo i narażone są na bycie samotnym. Jeżeli będziesz trzymał jedną wróbliczkę musisz poświęcić jej mnóstwo czasu, aby jej emocjonalne potrzeby zostały zaspokojone. Zapewnienie zabawy i rozrywki w środowisku klatki lub w pokoju dla nich przeznaczonym sprawi, że pupil będzie zajęty kiedy nikogo wokół nie będzie. Plac zabaw jest sposobem na utrzymanie pupila cały czas czymś zajętego i zdrowego.

Nauka mówienia:

Ich możliwości nauki mówienia i gwizdania są równe nimfom. Niektóre osobniki nauczą się mówić, inne nigdy.
Ogólnie rzecz biorąc samce są bardziej uzdolnieni od samic. Mogą one uczyć się około 10-15 słów, a niektóre mogą nauczyć się gwizdać różne melodie i dźwięki, na które często są narażone.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:Wróbliczka Zielonolica (Forpus coelestis) (fot. 2)

Niektóre wróbliczki mogą uczyć się dość skomplikowanych sztuczek, ale nie są one tak uzdolnione jak ich więksi kuzyni: Amazonki, Kakadu czy Ary, jednakże sprawiają one o wiele mniej problemów w wychowaniu jak również utrzymaniu. Wróbliczki na ogół są łatwe w pielęgnowaniu.
Bardzo łatwo uczą się wykonywania poleceń typu „Daj buziaka" czy „Zejdź" oraz innych podobnych poleceń. Niektóre Wróbliczki uczą się skomplikowanych tricków, ale nie takich jakie mogą wykonywać Ary czy Żako.
Niektóre mogą stać się agresywne i odkryć dzioby jako metody podporządkowania Sobie swoich właścicieli.

Hodowla:

Najczęściej w hodowlach trzymane są Wróbliczki Zielonolice, która obecnie ma kilka mutacji barwnych, które są też już dość powszechne jako domowe pupile. Ich popularność jako domowych pupili wzrosła ze względu na ich niewielkie rozmiary i osobowości. Wróbliczki znane są powszechnie jako żartobliwe ptaki, które lubią się bawić jak ich większe kuzynki Amazonki. Ich dziwactwo polega na tym, że nie nudzą się tak szybko jak inne papugi. Mogą być one same przez tyle czasu jaki będą posiadały zabawki do niszczenia i obdziobywania. Jednakże kiedy ich właściciele wracają do domu powitanie i popiskiwanie oznaczają, że chcą aby zwrócono na nie uwagę.
Wróbliczki Zielonolice są idealnymi rodzicami i często są przeznaczane jako rodzice zastępczy dla innych gatunków ptaków, które są mniej odpowiedzialne.

Fot. 1 dzięki uprzejmości Mandy & Paul - hodowcy Wróbliczek i innych ptaków egzotycznych- www.singing-wings-aviary.com

Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com . Bezpośredni link do oryginalnego artykułu http://www.avianweb.com/parrotletsinfo.htm Zabrania się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb

Komentarze
#1 | KennyDelgado719 dnia sierpień 19 2015 01:02:46
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?